5S – brána pro zahájení procesu štíhlé výroby

CZ_5S-Poster_image5S je často nepochopen a často považován jen jako domácí činnost. Zatímco údržba domu je důležitá, 5S má mnohem širší rozsah. 5S se týká organizace pracoviště. Je vstupní branou k začátku štíhlé výroby.Přitom zaměstnává pracovní sílu v celém vývoji a používání „standardů“ a „postupů“.

 

5S lze využít jako metodu měření přístupu organizace k jejímu podnikání. Hodnocení pracoviště s využitím principů 5S může rychle poskytnout jasný obraz o schopnosti organizace neustále zlepšovat sebe a standardy vizuálního řízení.

 

 

 

Kroky 5S:

Vytřídit (Sort)

Zbavit se položek, které již nejsou potřebné.5S-Cleaning-Station-A1

Třídění a likvidace odpadků a nepořádku bude mít okamžitý dopad na morálku. Získáte znovu prostor a vytřídíte úložný prostor pro maximální efektivitu.

 

Vytvořte nejúčinnější pořadí úkolů k dokončení výrobního procesu.

Vytvořte mapu toku hodnot, pomocí které můžete zapojit zaměstnance do analýzy současných postupů. Navrhněte vylepšené postupy pro úkoly, které váš výrobek provedou celým procesem od počátku výroby až na místo distribuce.

 

Uspořádat (Straighten)

Bombardier-WorkBench-02Uspořádání pracoviště v souvislosti s úkoly

Ujistěte se, že vše, co je pro tento úkol potřeba, je v případě nutnosti snadno k dohledání.,
FIFO First in first out , udržuje precizní výrobu a sekvenci přepravy. To umožňuje, že první část, která vstoupí do procesu anebo na místo uložení, také první vystoupí.

 

Čistit (Shine)

Úklid pracovního prostoru a vybavení.

Údržba strojů, vybavení a pracovního prostředí je důležitá pro zdraví a bezpečnost a snižuje množství odpadu. Minimalizace času, který se promrhá zpomalením výroby a odstávkami během oprav, kterým byste se mohli vyhnout, vám umožní soustředit se na vysoce kvalitní výrobu.

Standardizovat (Standardise)

Stanovení standardů

Vytvořte standardizované úkoly, které optimalizujete tak, aby byl jejich výkon snadný, a to pro každou fázi procesu. Vizuální správa pro standardizované procesy navádí operátory, kteří provádějí nastavené úkoly pomocí jasně definovaného procesu pokaždé stejným způsobem.. Toto kombinuje a efektivně využívá různé zdroje, jako je čas, technologie, nástroje a materiály.

 

Dodržovat (Sustain)

Dodržování standardů, které jste zavedli.

Pokračujte, monitorujte a provádějte úpravy. Procesy lze dále analyzovat a optimalizovat pomocí různých štíhlých technik s cílem dosáhnout úspory nákladů a udržovat vysoké standardy a efektivitu pro neustálé zlepšování.

Dále rostoucí úspěch 5S závisí na disciplíně týmu při používání auditorských dokumentů a měl by být klíčovým ukazatelem výkonnosti (KPI), zaznamenaným a kontrolovaným během aktivity Gemba podle dohodnuté frekvence odpovědnými vlastníky.

Výhody 5S

  • Zvýšení bezpečnosti.
  • Základní KPI a klíčový přístup pro události Kaizen.
  • Vytváří pevný základ pro zahájení vaší cesty ke štíhlé výrobě.
  • Členové týmu získají pocit vlastnictví, zapojení a odpovědnosti.
  • Snížení množství odpadu.
  • Vyšší výkonnost v oblasti produktivity, kvality a zapojení týmu.
  • Zvýšení ziskovosti.

shadowboard5sSSystematický a metodický přístup umožní týmům organizovat své pracoviště co nejbezpečněji a nejefektivněji. To lze použít s úspěchem v jakémkoli odvětví, což pomáhá dosáhnout okamžitých výsledků.

Další informace o řešeních pro implementaci zásad 5S na pracovišti získáte od našeho týmu.

 

Stáhněte si a vytiskněte zdarma a vyvěste na svém pracovišti.